Již delší dobu mám možnost sledovat, jak se každý z mých klientů vyvíjí jiným tempem. Někteří se posunou raketovou rychlostí a jiní postupují hodně pomaličku. Zkoumala jsem, čím je to ovlivněno. Nyní se s vámi podělím o klíčové prvky, které jsem dosud objevila.

Smysl

Služby kouče využívají klienti pro svou vnitřní změnu. Někdy však ta změna vyplývá z přání okolí, a ne z jejich vlastích tužeb. Koučovaný si pak musí ujasnit, jaká je jeho vnitřní motivace a na kolik o změnu on sám opravdu stojí.

Změna je možná, pouze když dává smysl klientovi. Toto je základ, který snad každý kouč prozkoumává a nepůjde s klientem dál, dokud si neujasní, zda a proč změnu chce.

Sami sebe se můžete začít více ptát, proč vlastně danou věc chcete a co konkrétně vám do života přinese. Nakonec možná zjistíte, že ji vlastně ani nechcete.

Otevřenost a upřímnost

Za další významný prvek považuji otevřenost a upřímnost k sobě samému. Pojmenování reality je také velmi důležitým základem.

Rychleji se posouvají ti, kteří si upřímně přiznají, kde se právě teď nachází. Ti, co si namlouvají, že jsou na tom lépe, než doopravdy jsou a tváří se, že je to tak v pořádku se zbytečně brzdí a často jim v cestě stojí nepříjemné pocity z toho, že jsou nedokonalí.

Sebepřijetí

Otevřenost a upřímnost musí být proto doplněna sebepřijetím. Přijetím toho, že dělám chyby, že někdo jiný je v něčem lepší. Často máme tendenci se kritizovat, soudit a stresovat tím, že ještě nejsme tam, kde chceme být. Soustředění se na naše nedostatky nám však bere energii na cestu vpřed.

Několikrát jsem se s klienty o dokonalosti bavila. Vždy si nakonec uvědomili, že dokonalost neexistuje. A že kritizování jich samotných je nikam neposune. Nakonec se sami sobě zasmáli, co že to mají za nesmyslné programy (např. program Vše musí být perfektní, jinak mě nebudou mít ostatní rádi). Nemusí se kritizovat. Nejsou špatní oni, jen používají nefunkční programy. Právě v tomto nastavení je jednodušší si pojmenovat, jaké nové programy chtějí.

Rozhodnutí

Za nejvýznamnější prvek ovlivňující posun klienta považuji rozhodnutí. Rozhodnutí, že je již čas udělat změnu.

Říkáte si: „Já chci změnu, ale ono to nejde?“ Jenže ono není rozhodnutí jako rozhodnutí. Odkud vaše rozhodnutí vychází? Z rozumu nebo ze srdce? Skutečné rozhodnutí není v hlavě. Hledejte ho ve větší hloubce – buďte k sobě upřímní a zamyslete se, zda již skutečně chcete, aby se situace změnila. Nemusíte v danou chvíli znát řešení. Stačí ze srdce cítit, že již je čas na změnu. Pokud odpovídáte: „Chci, ale…“, pak jste se ještě nerozhodli.

Jestliže jste si uvědomili, že vám ještě něco brání, zamýšlejte se nad tím, co pozitivního je na současné situaci. Co vás v ní drží? Může to být například jistota, kterou vám aktuální situace přináší. I když to bude jistota, že to tam lepší nebude. Můžete si pak lépe porovnat, co vám přinese změna, a co vám přináší současná situace. Máte pak více karet pro rozhodování, jak dál hrát.

Zamyšlení na závěr

Chcete se opravdu posunout?

Odpovězte si na následující otázky:

  • Proč chci změnu? Chci ji pro sebe nebo pro někoho jiného?
  • Jak to opravdu je?
  • Co je skvělé na tom, že nejsem dokonalý?
  • Cítím ze srdce, že je již čas situaci změnit?
  • Pokud ne, co mi vyhovuje na současné situaci?

 

Odhalili jste další prvky, které ovlivňují, zda a jak rychle se člověk posune? Napište mi je do komentářů.